Vůně jara v sauně

07.08.2022

Jaro je nádherný čas v roce. Čas kdy se příroda probouzí, bují, kvete, rozmnožuje se a přináší nám spoustu krásy kolem. Pro nás je to skvělá výzva k tomu očistit se tělesně i duševně. Na vše kolem jarních vůní, květin i procesů jara nám odpověděla naše skvělá aromaterapeutka Kačka Polívková.

Kačka Polívková je jedna z předních českých aromaterapeutů, majitelka portálu www.dobrevune.online a také naše skvělá kamarádka, která nám poskytla již jeden předchozí rozhovor na téma "VŮNĚ PODZIMU V SAUNĚ".

S Kačkou jsme si nyní v našem podcastu povídali o tom, co vše nám i přírodě přináší jaro. Samozřejmě nechyběla ani důležitá zpověď Kačky o tom, co vše se dá v sauně použít pro jarní vůně.

Zeptali jsme se Kačenky co přesně znamená jaro v přírodě a co způsobuje:

- Jaro je období rozkvětu, je to období kdy všechno pučí, rozvíjí se, kvete. Hlavně je to období zelené barvy. Zelená barva je pro mne naprosto signifikantní, jelikož zelené/čerstvé potraviny jsou to co člověk v té době nejvíce potřebuje.

- Podle čínské medicíny je jaro spojeno s elementem dřeva a ten je přesně o tom rozkvětu, nových projektech atd. na všech možných úrovních. Jak na těch fyzických lidských tak i na té mentální, psychické i pracovní úrovni.

- Musíme si hlavně uvědomit, že jaro začíná dřív než 21.Března, jelikož náš lidský kalendář je o dost pozadu oproti kalendáři přírody.

Chtěl bych se Tě zeptat, co už nyní by šlo v sauně použít jako macerát, vykuřovadlo či pro napařování ?

- Já doporučuji udělat macerát z kopřiv. Jelikož ty jsou nejlepší prevence artritidy. Já je zásadně sbírám holou rukou, i když mne pak trošku brní ruce, ale pokaždé se na to těším. Pro mne je to jeden ze znaků jara.

- Ty kopřivy voní jarem takovou zemitou zelenou zvláštní vůní. Ta vůně a energie je vážně super.

- Dále například čerstvé lípové lístečky právě z jarní lípy, jelikož ty lístečky jsou takové jemné a hladké. Dají se i jíst, já sama je dávám ráda do salátů pro jejich čerstvou chuť. Stejně tak i lístky javoru či šeříky jsou skvělé pro odvar, napařování či vykuřovadla do sauny.

Chci se Tě zeptat za nás banshchiky (saunéry v banya ruském stylu saun). Šlo by čerstvé kopřivy přiložit na nějaké postižené místo artritidou a na ně nahřátou metličku ?

- Ano to je skvělá praxe ze staré medicíny, Žahání kopřivou či nechat ji spařit a poté přiložit je opravdu stará medicína proti artritidě i celkově bolavým kloubům. Pokud by se někdo bál žahání kopřiv, doporučuji je opravdu dopředu spařit horkou vodou.

A máš ještě k jaru něco co se dá použít a přikládat v sauně ?

- Ono o jaro je moc krásné jak všechno kvete a voní. Ale pro zatím nejsou ty vůně v květech ještě uložené. Jsou cítit pouze pro opilovače, ale byliny se mají sbírat spíše až v období letního slunovratu čili koncem měsíce Června. V té době už mají rostliny vytvořený dostatek vonných i léčivých látek.

Ty jsi řekla, že spousta rostlin jde použít pro vnitřní jarní očistu, najdeme ještě nějaké kromě kopřiv ?

- Určitě divoké česneky, ale je potřeba sbírat pouze listy a něž začnou kvést. Také medvědí česnek, divoká pažitka (česnek viničný) a spousta dalších. Ono totiž tu detoxikaci způsobuje ten chlorofil v té rostlině, který jí dělá zelenou a dodává jí sílu vyrůst.

- Skvělá bylinka nejen na detox, ale i na dnu je bylina "bršlice kozí noha", je to takový klasický plevel, který je skvělý sbírat čerstvý a nasekat si ho do salátu či udělat pesto nebo pomazánku. Dobrá je i ve špenátu či nasekaná v polévce.

- A nesmím zapomenout na "ptačinec žabinec", který je taky takový plevel a má i podobné užívání.

- Hlavně nezapomínat vše sbírat v čistém prostředí a konzumovat vždy čerstvé.

Bršlice kozí noha

Ptačinec žabinec

Divoká pažitka (výskyt v lese)

Nyní se chystá spousta jarních ceremoniálů, měla bys nějaké rady pro jarní vůně do sauny ? Samozřejmě klidně skrze éterické oleje.

- Těchto květinových vůní se dá docílit například těmito éterickými oleji samotnými či kombinací nějakého éterického oleje s těmito oleji: Ylang Ylang, geránium (taková lehká růžová notička), vavřín (ten umí takovou příjemnou kořeněnou vůni), kardamon, heřmánek římský (pozor ten je velice intenzivní). Toto jsou skvělé speciálky pro opravdové okořenění.

- Dále bych to zakládala na cedru, bergamot, limetka, mandarinka (všechny možné), jalovec, cypřiš, rozmarýn a máta.


Děkujeme ještě jednou Kačce Polívkové, jejíž rady najdete na www.dobrevune.online a celý rozhovor najdete na našem apple podcast či sound-cloud.com