Vlivy sauny na hubnutí

26.12.2022

Jistě jste každý už slyšeli názor, že sauna pomáhá při hubnutí či že se saunou doslova hubne. 

Což by se nyní po Vánočních hodech velice hodilo. Je tomu ale opravdu tak ? Má opravdu hubnoucí účinky ?

Připravili jsme pro Vás ideální článek pro všechny kdo by rádi začali hubnout nebo si nejsou jistí zda vše dělají správně.

Sauna je rozhodně skvělým pomocníkem během hubnutí, nikoliv však hlavním činitelem. Nejvíce důležité není totiž být splavený od potu, ale naopak držet si srdeční frekvenci kolem 100-118. Mělo by to být 55-65% vaší maximální tepové frekvence. Právě při této frekvenci (100-118) spalujete tuky nejvíce. Vyšší tepovka je už aktivní cvičení výdrže, nižší je naopak lehké prohřátí. Během sauny navíc příjemně vyplavujete těžké kovy a spoustu dalších toxinu, bez kterých lépe odbouráváte a spalujete tuk, jelikož právě tyto složky jsou častým držitelem tuku v podkoží.

Klasické rychlá sauna (cca 15 minut) ve velké teplotě Vám opět zvyšuje až moc vaši tepovou frekvenci a tedy místo spalování tuků vylučujete zadrženou vodu v těle. Ta Vám ale většinou po několika napití opět přibyde do organismu.

Z hlediska sauna mistrů se doporučuje udržovat kromě ideální tepové frekvence také teplotu sauny kolem 60-70°C a pozvolna se saunovat alespoň 30-60 minut. Ideální je proto norský typ saunových ceremoniálů - Badstue. Zde se udržuje nižší teplota, prodlužuje se pobyt v sauně díky častému vhánění kyslíku skrze čerstvý vzduch a především se ideálně nepřijímají potraviny ani tekutiny (pokud to není nezbytně nutné). Aktivace trávení zpomaluje či zastavuje metabolismus a tedy i detoxikaci organismu.

Nezapomeňte, že samotnou saunou nezhubnete. Vždy je důležité změna životního stylu a to především stravy a také srovnání si denního příjmu a výdeje energií. A když zapojíte ještě nějaký ten pohyb navíc či občasnou návštěvu fitcentra, celé hubnutí nejen výrazně podpoříte, ale také urychlíte. Sauna je opravdu spíše skvělý pomocník v celém procesu.

A co se týče návštěvy fitcentra, vždy je lepší navštívit saunu až po cvičení, ale i tak minimálně po 30 minutách od docvičení. Svaly během cvičení se dlouho prokrvují a zahřívají a proto je potřeba nechat je chvíli odpočinou například v bazénku, vířivce či odpočívárně. Delší zahřívání není také úplně ideální a proto návštěva sauny hned po cvičení by nebyla opravdu ideální.