Saunování ve stáří

04.01.2023

Obáváte se, že v rámci důchodového věku Vám bude už sauna zapovězena ? Právě naopak!

Jedno velké téma kolem saunování je právě vysoký věk. Spousta lidí se bojí, že sauna jim zvýší krevní tlak a přivodí infarkt. Ovšem při zdravém kardiovaskulárním systému a správném saunování Vám nehrozí žádné komplikace. Sauna je pro takového jedince stejně tepově "náročná" jako rekreační procházka.

Pokud ve vyšším věku chcete se saunováním začít, rozhodně navštivte svého praktického lékaře pro konzultaci. Je možné, že vaše srdce, krevní a cévní systém jsou naprosto zdraví, ale například by sauna nesvědčila vašim lékům které užíváte či jiné chorobě která s tlakem nepřímo souvisí.

Jste-li ale zaběhlí návštěvník sauny, ale oslavil jste právě už narozeniny ohlašující podzim života, můžete v saunování dále pokračovat téměř bez obav. Saunování je totiž pro zdravé stáří velice prospěšné. Jak z estetických tak zdravotních důvodů. Nejen dámy jistě ocení i sebemenší vypnutí vrásek a napínání kůže, které právě saunování přináší. Celkově se vaše kůže stává pružnější a zároveň pevnější. Pozor ale na poranění kůže. S těmi do sauny rozhodně nechoďte!

Mezi zdravotními benefity hledejte například povzbuzení autonomního nervového, hormonálního a imunitního systému, což vede k tělesnému uvolnění a osvěžení, ke zmírnění bolestí a únavy, k příznivému ovlivnění psychického stavu zlepšením labilní nálady a k prevenci virových onemocnění dýchacích cest. Samozřejmě úleva od bolesti svalů a kloubů je také velice vítána.

Jak na správné saunování ve vyšším věku ?Na místě je rozhodně snížení teploty (o 10 °C v prohřívacím teplotním pásmu) a upravit postup saunování zkrácením doby prohřívání a ležením na nižších lavicích (ideálně na první). Rychlá změna z polohy vleže do stoje není vhodná, po prohřátí je nutné se na chvíli posadit a masírovat lýtka pro manuální prokrvení končetin, které se v tomto věku hůře prokrvují. Vyrovnáte tím tak lépe tlak.

Při opouštění horké prohřívárny je na místě obezřetnost. Celkové ochlazení v bazénku vynechte, postačuje sprchování (i vlažnou vodou) a hlavně pobyt na čerstvém vzduchu, ten dokáže nejen krásně schladit, ale především přirozeně pomalu. Po skončení cyklu saunování je vhodný odpočinek a doplnění tekutin. Závěr saunování lze doplnit mírnou chůzí a dechovými cviky. Vdechování čerstvého vzduchu po saunování kvůli přívodu kyslíku.

Na závěr nezapomeňte, že sauna k tomu všemu funguje jako skvělé místo pro udržování sociálních kontaktů, které zásadním způsobem přispívají k pohodovému podzimu života.