Saunování s přírodou

06.08.2023

Mysleli jste si, že sauna uprostřed vnitřního wellness či ve vašem domě je naprostý komfort a zážitek ? Ještě jste se nejspíš nezkusili saunovat v přírodě či ve saunových zahradách!

Proč je venkovní sauna pro mnoho lidí lepší než vnitřní ?

Člověk vnímá většinu času všemi smysly a to platí i během saunování. Zatímco u některých saunových ceremoniálů je příjemné zavřít oči a více se soustředit na teplotu, vůně, sluch a spirituální prožitek, při saunování v přírodě či saunových zahradách je zrak dalším důležitým smyslem, který nám dodá ještě více zážitků ze saunování.

Sami víte, že příroda dokáže s naším tělem úplné divy. Proto se prosím zaposlouchejte během saunování do příjemného praskání dřeva v kamnech, šumění větru ve větvích stromů nebo do zpěvu ptactva. Například takové kapky deště, které rytmicky bubnují do střechy sauny, vás postupně pomalu a intenzivně uspí.

Infinit Maximus - Brno

Co nám dodá příroda kolem sauny ?

Nemusíte mít vždy pouze panoramatickou saunu abyste si do ní zatáhli kus přírody. Stejně krásný a mnohdy i příjemnější je výstup ze sauny do obklopení přírodou. Není to jen o pohledu, ale i o vůni, která se z přírody valí a o esence a silice, které vás dokáží o to více "vyzenovat".

Právě proto můžeme najít hned několik firem, které se zabývají výrobou, dovozem či pronájmem mobilních saun (například www.cedrovesudy.cz a www.kocovnasauna.czči saunovacích stanů jako jsou například Morzh, Mobiba a další. Pro zájemce doporučujeme navštívit eshop www.ilovesauna.cz , www.saunovymag.cz či www.morzh.cz kde naleznete nabídky saunových stanů včetně dalšího příslušenství pro sauny i mobilní sauny.

Výhodou mobilní sauny je, že si ji můžete kamkoliv dovézt s sebou - k jezeru, na chatu, na dovolenou či prostě jen k přátelům. Ovšem saunové stany mají kromě nízké váhy a malého prostoru uskladnění ještě jednu velkou výhodu - můžete si ho rozestavit kdekoliv vás napadne. Například i na vrcholku hory:)

Ukázka saunovacích stanů Morzh (dovozce stanů Morzh.cz)


Ukázka mobilních saun (sudové i domečkové)

Příroda do sauny i kolem ní jednoznačně patří! A kdo nemá možnost mít venkovní saunu či alespoň saunu s výhledem na přírodu, může si vzít přírodu s sebou.

Stačí opravdu málo, jako například zavěšení sušených bylinných svazků do rohu sauny či třeba výroba domácího peelingu z čerstvých bylin. Kdo má dost zkušeností, může si i saunu provonět kvalitními éterickými oleji, které vám přímo vtlačí přírodu do vašich smyslů (kvalitní éterické oleje jsou například Aromen od společnosti Loyly masters, e.o. od společnosti iLoveSauna či například e.o. od společnosti Bergila)

Ovšem pokud máte možnost utrhnout si čerstvou větvičku jakékoliv jedličky nebo si alespoň svázat trs levandule, budete hned uprostřed lesa či levandulového pole.

Ukázka zahradních saun od firmy Truhlářství Saska z Českého Ráje ( www.truhlarstvi-saska.cz )

A proč je tolik příjemné saunovat se právě na zahradě, terase či v přírodě ?

Jakákoliv adaptace přírody do sauny je zcela energická, avšak opravdu silný prožitek je přímé saunování v přírodě.

Pro představu například od jara do podzimu vám příroda kromě výhledu dokáže dát i o dost více svých vůní a to nejen z jejich darů ale také vzduchem. Naopak když v zimě napadne sníh, můžete ho využít jako ochlazení – a to už vám bude závidět úplně každý.

Navíc nedokáži si představit lepší odpočívárnu, než mechový porost uprostřed tichého lesa, kde po vyběhnutí z mobilní či stanové sauny lehnete do mechu, cítíte vůni lesa, slyšíte potůček a ptactvo a nad sebou máte dominantní koruny stromů. Takovou odpočívárnu by mohla většina wellness jen závidět. 

Je toho opravdu mnoho, co vám sauna v přírodě může dát. Intenzivní kontakt s přírodou je v tomto případě nenahraditelný a zcela nejsilnějším prožitkem.

Přejeme proto co nejvíce zážitků se saunováním v přírodě a nezapomeňte, že i první sauny byly výtvorem propojením přírody a dnešní sauny. Proto je dobré se k těmto kořenům vracet.

Váš Sauna magazín