Saunování na Štědrý den

24.12.2022

Ač se to zdá čistě jako příjemné zpestření Štědrého dne, hned v několika zemích se toto považuje za typickou Vánoční tradici spojenou s bohatou mytologií. Pro nás Čechy bývá tradiční zajít s přáteli na sklenku k nim domů či rovnou do hospody. Nikoliv však v typicky saunových zemích.

Tak například ve Finsku si v tento den dopřejí vánoční saunu - Joulusaunu

Většinou neroztápějí saunu jen pro sebe, ale přizvou i své blízké přátele. Sauna je zde brána nejen jako tradice či zdravotní terapie, ale i jako velký společenský tmel a především pro všechny Finy neodmyslitelně patří k základním sociálním potřebám. Díky tomu se Štědrodenní saunování promění v příjemný Vánoční setkání s přáteli a Vánočního ducha doplňují o výzdobu z metliček díky kterým si saunu i příjemně provoní (nejčastěji borovice a jedle pro svoji sladkou vůni).

Finové v tento den roztopí saunu dříve než obvykle, aby stihli všechny radosti a povinnosti kolem Štědrého dne, ale také protože věří, že v tento den budou saunu v pozdních hodinách využívat duše zesnulých. Pro ně musí zůstat sauna dobře vytopená. Stejně tak věří, že saunu v pozdějších hodinách bude využívat saunový skřítek Saunatonttu, který může sezvat i jiné lesní bytosti. Společně se pak alespoň v tento den mohou saunovat a užívat saunu čistě jen pro sebe. Proto ji Finové už v tento čas nesmí navštívit.

V Rusku a jejich tradiční banya sauně zase věří v saunového skřítka zvaného Bannik.

Jméno vychází z ruského slova баня (𝑏𝑎𝑛𝑗𝑎), které označuje saunu. Bannik většinou bývá neviditelný, pokud se však zhmotní, je popisován jako scvrklý drobný mužíček pokrytý blátem a březovým listím, s s bílými vlasy a hustou, rozcuchanou bradkou delší než jeho tělo. Žije za saunovými kamny či pod některou z lavic.

Lze se s ním i spřátelit - stačí mu nechat kousek černého chleba se solí, trochu vody, kousek mýdla, svazek březových či jedlových větví. 

Lidé v sauně jej mohou přivolat, aby jim předpověděl budoucnost. To dělá poněkud zvláštním způsobem - zatímco lidé opustí saunu a postaví se zády k pootevřeným dveřím, Bannik jim odhalené zadní partie buď pohladí, pokud je budoucnost dobrá, nebo je kolem páteře podrápe, pokud odpověď není zrovna ideální. Dívky mohou o půlnoci přijít ke dveřím sauny a zvednout sukně - pokud se odhalených partií dotkne skřítkova huňatá ruka, může dívka počítat s bohatým milým. Mokrá ruka však symbolizuje opilce, zatímco holá ruka zvěstuje budoucí chudobu.

I takto je možné si pro nás neobvykle proměnit Štědrý den namísto shonů, spěchů a povinností. Saunování na Štědrý den je velice příjemné i bez těchto severských či východních tradic. Připomeňme si, že celé svátky mají být především o klidu, rodinné pohodě a lásky plných setkání s nejmilovanějšími osobami. Proto hurá roztopte sauny, banyi i stany a užívejte pohodu na maximum!

Šťastné a veselé prožití Vánočních svátků přeje Saunamagazin.cz