Sauna vs. alkohol

30.12.2022

Často se prezentuje, že saunování a kapička alkoholu patří k sobě. Jak je to ale doopravdy ?

Kapička alkoholu bývá příjemné zpestření například u tematických ceremoniálů jako například "Slovenská sauna, moravská saunovačka, ruské saunování" a další, které jsou většinou zakončené rozdáním malého panáku (0,02l) alkoholu pro zákazníky. Většinou se rozdávají Becherovka, slivovice, vodka či borovička. Ovšem když píšeme malý, tak opravdu malý. A vždy je lepší vybírat s menším procentem alkoholu a řádně je zapít čistou vodou.

To jsou opravdu jediné možné případy pro požití alkoholu během saunování a důležité je vždy počkat až se Vám sníží tepová frekvence a zmiňovaného malého panáka (opět připomínáme) řádně zapít čistou vodou tělesné teploty. Nezapomeňme, že při jednom saunovém cyklu, vypotíme až 0,5l tekutin. Stejné množství je potřeba vždy doplnit a ideálně obohacené o vitamín C a minerály.

Jak je to ale s opravdovým pitím během saunování ? Škodí nám nebo je to neškodný doplněk jak jej prezentují některé nabídky wellnes jako například "privátní sauna s lahví prosecco" ?

Bohužel alkohol k saunování opravdu nepatří. 

Realita se má tak, že v mateřské zemi klasického finského saunování, tedy ve Finsku, zemře ročně 20-25 osob právě na konzumaci alkoholu během saunování. Pamatujte, že teplota v sauně často dosahuje 90-110 °C. Při takových teplotách musí naše tělo roztáhnou cévy, aby se čerstvá a okysličená krev dostala do všech orgánů a současně se zvýší i srdeční tepová frekvence. Stejný vliv má ale i větší množství alkoholu. Tyto jinak pozitivní účinky sauny se v kombinaci s alkoholem násobí a váš organismus se dostane pod velkou zátěž. A tak velké přetížení nemusí vydržet jak vaše srdce tak celý organismus. Nutno dodat, že pokud během saunování nedodržujete zmíněný koeficient (1 saunový cyklus cca 15 minut = 0,5l vypocených tekutin) je váš organismus dehydratovaný. Ovšem alkohol Váš organismus dehydratuje ještě o to více!

Nejhorší na celé situaci může být kombinace horka, alkoholu a vysokého tlaku. V lepším případě Váš organismus dostane pouze "ránu" v podobě rychlé opilosti. V tom horším v sauně usnete a v nejhorším následuje infarkt či mrtvice.

Sauna neléčí ani kocovinu. I zde je problém s dehydratací organismu, kterou sauna jen zesílí. Bolesti hlavy si jen zhoršíte a je zcela jistě možné dostat se do výše zmíněných stavů ohrožujících zdraví.