Sauna Herbal Cup 2022 - Česká kvalifikace na MS

19.11.2022

4.-5.11.2022 proběhla v Hotelu Atlantis u Brna česká kvalifikace pro mistrovství světa. Zde se sešlo osmnáct přihlášených saunérů, kteří se přišli utkat v několika přírodních procedurách o titul King of Herbal (vítěz celé soutěže).

Avšak nejen vítěz soutěže se podívá na mistrovství světa. Česká asociace saunérů (pořadatel celé světové soutěže) kvalifikuje vítěze prvních třech míst v české kvalifikaci.

Tedy naše republika získala hned tři sauna mistry vyslané reprezentovat ČR a přivézt pohár.


Pojďme se podívat na to, jak celá kvalifikace probíhala.


Každý soutěžící musel absolvovat tři různé disciplíny:

1. Peelingová prezentace: 

Zde bylo potřeba aby si soutěžící nachystal, naaranžoval, popsal a rozložil svůj peeling, který bude aplikovat v druhé disciplíně - peelingová procedura v parní komoře.

Každý soutěžící měl svůj stůl o rozměrech 120x60cm na kterém bylo potřeba nejen aby jeho prezentace byla pastvou pro oči, ale také aby byla dobře pochopitelná, smysluplná a odpovídající jeho tematickému zaměření, jaké si sauner sám zvolil. K vidění byly například "Ayurveda, Japonsko, Morava, Afrika, Egypt, Slovanský druid a mnoho dalších.

Porota hodnotila nejen originalitu prezentace, ale také jak moc obsáhlá prezentace byla. Každý saunerův produkt musel být detailně rozložen a popsán. Čím více bohatá a originální prezentace, tím více bodů od poroty.


2. Peelingová procedura v parní komoře:

Tato soutěž obsahovala provedení celé peelingové procedury na sedmi klientech a třech porotcích přímo v parní komoře, kde bylo zapotřebí všem přítomným popsat celou proceduru a poté během deseti minut je procedurou provézt. 

Většina soutěžících si připravila kromě peelingu na tělo, také další příjemné způsoby péče o tělo jako například scrub, pleťovou masku, zvlášť peeling pro chodidla, zábaly, tinktury a další.

Důležité bylo aby saunamistr stihl celou proceduru do deseti minut a všichni klienti si stihli aplikovat připravené produkty. Za časový přesah, spadnutí pomůcek, špatný úvod, nespokojenost klientů či nedodržení hygienických pravidel strhávala porota body.


3. Herbal Aufguss (ceremoniál)

Dalo by se říct, že nejtěžší disciplína ze všech tří bylo připravit co nejvíce přírodní, voňavý a relaxační ceremoniál ve finské sauně. Zde si saunér musel poradit především s tím, jaké vůně by se k jeho tématu hodily a jak je co nejvíce provonět a ideálně přírodní cestou. Proto také většina saunérů opustila od éterických olejů a sáhla po sušených bylinkách, vykuřovadlech, metličkách, koření, macerátech a odvarech. V některých případech musel saunér použít i samotný éterický olej, ale vždy 100% bio od nejkvalitnějších světových i tuzemských výrobců a dodavatelů jako například Bergila, Aromen, Loyly masters, iLovesauna.cz a další.

Ve finské sauně byla vždy čtyřčlenná porota hodnotící vůně, teplotu, termické nárazy a samozřejmě energii celého aufgussu.


Jako vždy nechyběl ani doprovodný program pro klienty hotelu Atlantis a návštěvníky dvoudenního klání saunérů. Kdo by neměl dost samotných soutěžních procedur, mohl navštívit stan Saunérka.cz. Její tým Iva Mária Neubauerová a Vojtěch Drdla připravili hromadné, privátní či individuální metličkové procedury spojené s muziko relaxací, uvolněním, masáží, jílovým bahnem, doplněním energie a celkovým jedinečným zážitkem. Tato dvojice vedená mistryní České republiky v metličkových procedurách ve stanu měla oba dva dny stan stále plný. I to svědčí o skvělém doplňku celého programu.

Mezi dalšími doprovodnými programy byli zahraniční hosté, či místní saunérka Zlatuše Halousková.

Nechyběla ani trojice českých bánščíků Begha, Jerry a Dom pod jejich týmovou vlajkou iLoveSauna Banya Team. Tuto trojici znáte nejen z akcí české asociace saunérů jako je SaunaFest či Banya Cup, ale také z jejich Banya Days, které kluci pořádají v Aquapalace Praha.

Kluci si jako vždy připravili několik metličkových ceremoniálů od klasických bylinkových odpočinků, kde Vás příjemně provoní a také prohřejí metličkami až po jejich klasická komická až cirkusová čísla, kde Vám především dají dopřát dvou věcí které umí nejlépe - pořádné "pohlazení metličkou" a neskutečnou dávku smíchu.

Kluci se tento rok rozhodli, že se přihlásí mezi soutěžící a tak mohli kromě doprovodného programu potěšit návštěvníky i jejich procedurami v samotné soutěži.

S týmem Saunérka.cz a kluky z iLoveSauna banya team se uvidíte i na mistrovství světa Sauna Herbal Cup, který proběhne 24.-26.11.2022 v Aquapalace Praha a kam jeden z nich spolu s podporou a pomocí celého týmu postoupil. Držíme tedy klukům palce!


VÝSLEDKY PEELINGOVÝCH SOUTĚŽÍ:

VÝDLEDKY PEELING KOMPLET A RELAX HERBAL AUFGUSS:

FINÁLNÍ VÝSLEDKY KING OF HERBAL (postup na MS) :

z leva: Dominik Žitný, Róbert Židek, Sarah Matilda Rysková a Pavel Hofrichter (předseda ČAS, majitel eshopu Saunový Mág a školící akademie Saunéři.cz a Rain.cz)