SAUNAFEST 2022

16.04.2022

Ať už jste byli nebo nebyli na letošním SF (2022), přinášíme Vám spoustu zajímavostí a to nejen ohledně výsledků, ale především našeho tajného zákulisí aneb "když se rodí SaunaFest"


Tento jedinečný event pro všechny milovníky saunování, oslavil letos jubilejní výročí 10.ročníku!

Takového zaslouženého čísla se dočkal díky jeho zakladateli a hlavnímu představiteli české asociace saunérů (ČAS) PAVLOVI HOFRICHTEROVI.


PAVEL HOFRICHTER

S Pavlem jsme Vám přinesli rozhovor i podcastový díl již v minulosti. Pavel založil ČAS právě za účelem obohatit wellnes svět o více saunových zážitků a především saunových soutěží a specifických eventů.

SaunaFest vznikl přesně před 10 lety.

Vedle SaunaFestu patří mezi Pavlovi "děti" také Sauna Herbal Cup či Saunování na hostíku doplněné Banya Tent Cup.

Veškeré další události můžete sledovat pod www.sauneri.cz 

Pavel je také majitelem e-shopu se saunovacími doplňky www.saunovymag.cz 


ZAHRANIČNÍ HOSTÉ

Letošní ročník byl nejen ročník jubilejní, ale také s největším počtem soutěžících a to jak jednotlivců tak i párů. Díky tomu byl celý ročník doprovázen vyprodanými vstupenkami a přednostními vstupy, jelikož soutěžní sauna byla skoro pokaždé naplněná doslova až po strop.

Ačkoliv tento ročník nebylo vždy příznivé počasí, saunéři z české asociace i z domácího prostředí AquaPalace Praha připravili tolik doprovodného programu, že rozhodně nikdo počasí ani nevnímal.

Jako speciální hosté přijeli kromě poroty například Henrik Baunkjaer s Josephine Kjeldsen z Dánska (první foto) či Gábor Tapolcai se svým týmem z Maďarska (druhé foto).

Hvězdné obsazení bylo zajištěno i mezi členy poroty kde se mimo české porotce Pavel Hofrichter (ČAS), Vladana Horáková (ředitelka AquaPalace Praha), Mirek Zvěřina, Věra Slezáková, Milan Šmíd, Jiřinka Kopřivová a další, objevila i zahraniční jména jako Janos Zelenak (Aufguss.Hu), Jacek Kulawik, Torsten Splanemann Du Chesne (zakladatel a prezident Aufguss WM, majitel Satama resort wellnes) a Anna Webhofer (člen poroty AWM).

Velkými a očekávanými hosty nejen pro soutěžící, ale i pro veřejnost byli zahraniční porotci z řad celosvětových mistrů řemesla: (z leva) Lay Pang Ong (Malajsie, Dánsko), Lasse Eriksen (Norsko), Riccardo Marzi (Itálie).

Lay Pang Ong

Lasse Eriksen

Riccardo Marzi

V neposlední řadě patřily mezi významné hosty i Franz Niederkofler (majitel italské společnosti Bergila - výrobce éterických olejů) Martijn Vanhoorelbeke (šéf Loyly Masters a Aroimen - výrobce éterických olejů)


DEN PO DNI

Aneb jak že to na SaunaFestu probíhá ?

DEN 1.

První den (čtvrtek) je vždy vyhrazen pro soutěže jednotlivců. Každý saunér, který přijel soutěžit má svůj čas (start v 09:30 ráno, konec 22:00). Během celého dne se vystřídají veškeří saunéři a hosté mají možnost každých 45minut viděl soutěžní ceremoniál. Věřte, že ať jste zkušený saunový divák či ne, tento souboj saunérů a jejich úžasné divadelní ceremoniály Vás donutí vidět každý z nich.

Kdo by ovšem byl už přesaunován (přeci jen jeden z bodů hodnocení je i teplota jakou saunér dokáže vytvořit), může využít jakýkoliv doprovodný program od příjemných relaxačních ceremoniálů až po odpočinkovou zónu doplněnou horkými koupelemi a stany s muzikoterapií či aromaterapií.

DEN 2.

V druhý den (pátek) pokračuje soutěž jednotlivců. Alespoň tomu tak bylo letos, jelikož se nám urodilo nejen rekordní počet jednotlivců, ale i týmových soutěžících. Mezi všemi soutěžícími Vás čekají i skvělé exibiční ceremoniály zahraničních hostů. Letos jimi byli například Gábor Tapolcai, Henrik Baunkjaer s Josephine Kjeldsen a spousta dalších. Kdo by si chtěl dopřát péči o tělo, k dispozici je například masér či individuální metličkové a peelingové procedury ve saunových stanech. Skvělé jsou i relaxační aromaterapeutní a muzikoterapeutní ceremoniály (veškeré tyto procedury probíhají celý SaunaFest).

DEN 3.

Ve třetí den (sobota) se návštěvníci dočkají tvrdého souboje finalistů v kategorii jednotlivců. Dle účasti v kategorii je také počet finalistů. Letošní ročník se dočkal osmi finalistů. Finalisty se letos stali: Ondřej Sochůrek, Milan Maďar, Petr Staněk, Monika Kuncová, Michal Mervart, Veronika Švandová, Vít Ševčík, Sarah Matilda Rysková.
Večer se ale vždy návštěvníci i soutěžící dočkají vyhlášení výsledků na společenském večeru. Abychom Vás trošku napnuli, výsledky jsme pro Vás připravili až na konci článku:)

Během společného večera se navíc dočkáme soutěže mistra ručníku (freestyle soutěž v "mávání" ručníkem), ale dozvíme se i jejího vítěze. Nechybí ani vyhlášení vítěze windstorm master (mistr největšího tlaku ručníkem), která někdy probíhá během třetího dne, někdy až během společenského večera. Tento ročník jsme se bohužel této soutěží z důvodů náhlé technické poruchy nedočkali. Do těchto soutěží se můžou soutěžící přihlásit až během třetího dne a může jím být kdokoliv, klidně i návštěvník!

DEN 4.

Během čtvrtého dne (neděle) se rozhodne nejen kdo se stane vítězem kategorie týmových soutěží, ale také se dozvíme kdo se stane pro tento rok objevem roku. Letos jím byla novopečená saunérka z AquaPalace Praha Valerie Surovská.

Na závěr tohoto dne je připraven rozlučkový závěrečný ceremoniál ve srubové sauně. Tento ceremoniál se většinou odehrává v norském herbal stylu a trvá (s 5 minutovou pauzou na vzduchu) cca 60-90minut. Nemusíte se ale bát, že by jste byli nuceni takovou dobu býti v sauně. Norský typ saunování je založen na častém větrání sauny, použití menšího tepla, užívání přírodních výluhů a bylinných či dřevnatých metliček, kterými saunér víří příjemné aroma po celé sauně.


SKVĚLÝ DOPROVODNÝ PROGRAM

Jak jsme již zmínili, doprovodný program byl zajišťován z části zahraničními hosty, kteří si přivezli své vítězné i exibiční ceremoniály ze svých zemí.

Nejen oni ale dopřávali hostům skvělý doprovodný program. Nezapomenutelné bylo i slovanské metličkování od týmu AquaPalace Praha.

Když už mluvíme o metličkování, skvělým doplněním byly i individuální metličkové procedůry z rukou profesionálních metličkářů Saunérka.cz (Iva Neubauerová a Vojtěch Drdla) u kterých si mohli návštěvníci dopřát individuální metličkovou proceduru trvající 30minut během které se zmiňovaní metličkový saunéři věnovali pouze jednomu klientu v jejich saunových stanech.

Iva Neubauerová

Vojtěch Drdla

A samozřejmě jedinečné požitky přinášel v zemní banyi také tým iLoveSauna.cz (Honza "Bega" Pokštefl - zakladatel a majitel iLoveSauna, Jaroslav "Jerry" Penk (1.místo na Banya Cup 2021 a Dominik Žitný (redaktor našeho magazínu, 3.místo na Banya Cup 2021). Tým iLoveSauna měl pro návštěvníky několikrát denně připravené jedinečné banya ceremoniály, kterými dokázali jejím návstěvníkům dát zažít pravé banya procedůry pro očistu těla a mysli, ale i úlevy od bolestí svalů a kloubů. Jinak řečeno, ukázali jak kdysi v původních ruských zemích vzniklo poslání banya mistra, jinak nazývaného "banshchik" - původní léčitel.

Honza Pokštefl a Dominik Žitný

Iva Neubauerová a Jaroslav Penk


ZÁBAVA PO CELÉM AREÁLU

Nezapomenutelnou atmosféru zajišťovaly i mobilní sauny - Kočovná sauna a sudová sauna od firmy Cedrové sudy.

Návštěvníci si tak mohli dopřát příjemný relax mezi ceremoniály a to především se svými přáteli na jednom místě.


Vítězové všech kategorií:

Pokud Vás zajímá co dalšího ze světa saunování nás čeká, poslouchejte naše podcasty a sledujte profil české asociace saunérů (ČAS)

Více na www.sauneri.cz