Proč mít v sauně metličku ?

04.03.2023

Viděli jste na fotkách jak se někdo v sauně či před ní poplácává březovou metličkou a nevíte proč ? My vám to vysvětlíme!

Aniž bychom se bavili o tradičním metličkování či metličkové proceduře, které pocházejí z východních zemí (Rusko, Lotyšsko, Litva, Ukrajina, Bělorusko, Estonsko a další) i tak se metlička v sauně používá velmi často na severu a to převážně v každé domácí sauně od Finska po Dánsko. Proč tomu tak ale je ? Jaké benefity metlička v sauně nabízí ?

Vše vám vysvětlíme a zaručujeme, že i vy si pořídíte svojí metličku do sauny.

Zatímco při klasické metličkové proceduře v tradiční banyi (východní typ sauny) se používají převážně dubové metličky, na severu vedou březové. Je to nejen pro jejich tradici, ale i pro jejich vůni a silice, které se uvolňují a jsou velmi prospěšné pro náš dýchací systém. Mají také velké masážní účinky na naši pokožku. Je to způsobeno malými, tenkými konci větviček, charakteristických právě pro břízu.

Nejčastější typy metliček do sauny: (zleva) kombinovaná, březová, eukalyptová, dubová, lipová

Pokud si chcete doma dobře provonět saunu a zároveň sám sobě dobře prokrvit pokožku, doporučujeme rozhodně březovou. Výhoda březové je, že si ji můžete snadno vyrobit sami. Ideální doba sběru je červen, kdy je ve větvích stromů nejvíce silic a éterického oleje. Stačí si nasbírat několik dobře listnatých větviček, svázat dohromady a zavěsit do stínu na suché místo, kde jej necháte přibližně 2 týdny sušit. Až ji budete chtít použít, ponořte ji na 10-15 minutek do teplejší vody, kde vám nejen metlička do sebe natáhne patřičnou vláhu, ale zároveň vám z vody připraví úžasný poctivý výluh, který je ideální pro polévání kamen a provonění sauny. Doplníme, že použít můžete samozřejmě i čerstvě natrhanou a svázanou metličku.

Jak se správně používá metlička v sauně?

Metličku si vezměte do sauny, vyndejte jí z vědra, ve kterém je namočená, oklepejte jí a několikrát s ní mávněte co nejvýše u stropu. Nyní si můžete takto nahřátou metličku přikládat na jednotlivé části těla jako jsou namožené svaly či klouby. Poté se začněte poplácávat po celém těle. 

A jaké jsou tedy benefity ?

  • rozproudíte vzduch v sauně

  • inhalujete zdravé přírodní silice z břízy, které nejen dobře léčí váš dýchací systém, ale také působí jako aromaterapie.

  • přivedete na kůži ještě více tepla a dobře prokrvíte svaly

  • rozproudíte krev a prokrvíte kompletně celé tělo

  • zažijete jednu z nejpříjemnějších masáží pro své tělo

  • Tyto uvolňující se vonné silice mají výrazné antiseptické, desinfekční a antivirové účinky. Silice také posilují imunitu, zejména dýchací a nervový systém, působí proti křečím a uvolňují svaly. 

A na závěr doplníme, abyste nezapomněli sledovat náš facebook a instagram, kde pro vás tuto neděli nahrajeme krátké video, jak si provést základní malou masáž metličkou na svém vlastním těle. 

V odborné spolupráci s Banyamaster.cz (tradiční metličkové procedury), Saunerka.cz (stanové metličkové procedury), iLoveSauna.cz (saunové doplňky a kosmetika) a SaunovýMág (odborné školení a workshopy)

pro vás připravil Saunamagazin.cz