Proč je dobré nosit "Saunovací čepice" ?

13.02.2023

Často omývané téma SAUNOVACÍ ČEPICE. Proč jsou vlastně tolik důležité ?

Hned na úvod je důležité říct jak moc je důležitá termoregulace těla. Termoregulace může mít za následek přehřátí či podchlazení a jeho centrum je v samotném zátylku. Ovšem nejen ten je důležité chladit, popřípadě izolovat od horka. Stejně důležitá je právě vaše hlava aby nedošlo k úpalu. Čím kvalitnější je izolant (čepice a její materiál) tím delší je doba ochrany vaší hlavy.

Pokud v sauně sedíte, vaše hlava se díky teplejšímu vzduchu u stropu zahřeje více, než zbytek těla. A tak zatímco proces saunování pro vaše tělo teprve začal, hlava už by chtěla ven. 

Hlavním významem čepice v sauně je tedy podobný jako nošení kšiltovky na slunci - prodloužení pobytu a prevence přehřátí a úpalu. Ačkoliv většina sauna mistrů se obejde bez čepice i při vysokých teplotách v jejich výšce hlavy, mějme na mysli, že se jedná o naprosté profesionály v oboru, kteří jsou v tomto směru letitými praktiky. Pro nováčka i pokročilého návštěvníka sauny je čepice nejen příjemným nástrojem pro prodloužení pobytu v sauně, ale mnohdy i krásným stylovým doplňkem, který můžeme při dnešním výběru nejen sladit k vaší povaze, ale i k vašemu kiltu či jinému saunovému oblečení.

Kdo by bez ní ale opravdu skoro nedokázal fungovat, jsou sauna mistři v banyi. Z našich předchozích článků jistě znáte východní styl sauny - BANYA. Tato charakteristická sauna (banya/banja) pro východní země (Rusko, Litva, Ukrajina, Lotyšsko, Bělorusko, Estonsko a další) je jedinečným prostorem pro metličkové procedury. Ty ovšem probíhají 30-60 minut kdy Vás sauna mistr "banshchik" po celou dobu masíruje metličkami, rukami, prohřívá, může zapojit například pěnovou koupel hammam, ale především je celou dobu vystaven teplotě vyšší 60°C. Zatímco klient má po celou dobu hlavu přikrytou mokrými metličkami a větvemi (popřípadě saunovací čepicí), on má hlavu krytou právě saunovací čepicí. Je to tedy jedna z jeho nejdůležitějších pomůcek.

Ale zpět ke klasickému návštěvníkovi sauny. V klasické finské sauně, která se vyznačuje teplotami mezi 80-100°C se dost vysušují vlasy. Zejména u žen pak může docházet k jejich extrémnímu vysušení a poté i zvýšenou lámavostí. Důležité zmínit je fakt, že k tomuto efektu dochází až při častých návštěvách sauny, nikoliv s intervalem jedné návštěvy za měsíc. Kvalitní saunovací čepice bývají vyrobené výhradně z přírodních materiálů jako je len, bavlna (z rostlin) a 100% vlna (především ovčí, která je charakteristická saunovacím čepicím v Lotyšsku). Velikost je univerzální a proto ji mohou nosit dospělí i děti. Hrubší povrch čepice pak pomáhá lepšímu prokrvení pokožky.

Stejnou funkci jako saunovací čepice má i turban na vlasy. Pomůže vám vysušit mokré vlasy nebo jej můžete využít během kosmetických procedur. Především kromě ochrany zaručuje i výbornou savost.

Zdroj informací o banya sauně www.banyamaster.cz 

Děkujeme za pomoc www.saunovymag.cz zastoupený Pavlem Hofrichterem (ČAS)


Nevíte si rady kde koupit kvalitní saunovací čepici ? Máme pro Vás dva typy!

Chcete s něčím poradit nebo vysvětlit ? Napište nám do diskuze