Mohou se saunovat i děti ?

18.02.2023

Mohou se saunovat i děti ? Od kolika let ? A co například do klasické finské sauny ? 

Na všechny tyto i další otázky známe odpověď!


V typicky saunových zemích jako jsou severské země (Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko) či východní země (Rusko, Litva, Lotyšsko, Ukrajina, Bělorusko, Estonsko) je zcela běžné že rodiče berou své děti do sauny již od narození. Naši lékaři doporučují počkat alespoň do třetího měsíce od narození. Kde je tedy ale pravda pro nás slovany ze střední evropy ?

Ahoj, jmenuji se Dominik Žitný a připravil jsem pro Vás tento článek, který nejen pomůže zasvětit se do možností saunování s dětmi, ale také jistě ušetří nějakou tu nemocenskou a obsah peněženky v lékárně.

Jsem nejen sauna mistr, ale také rodič dvou dětí, které s sebou beru do sauny (jak do naší domácí tak veřejné) od jejich jednoho roku života. 

A víte co ? Naše děti kromě nástupu do školky neznají chřipky či nachlazení. Zcela věřím, že za to vděčíme právě tomu, že s námi chodí každý týden do sauny. Je taková lékařská teorie, kterou se Vám pokusím jednoduše vysvětlit jako byla řečena nám při studiích prvního ročníku všeobecné zdravotní sestry od lékařky pediatrie.

Lidský organismus má určitou zásobu bílých krvinek, které jsou v pozoru pro případ vypuknutí nemoci. Jsou to takový bojovníci proti zánětu. Samozřejmě, nemoc může být daleko větší a proto na ní zásoby bílých krvinek nestačí a tak tedy tělo zvýší teplotu a s ní automaticky začne vytvářet i další bílé krvinky. No a při saunování je tomu podobně. Tělu se zvýší tělesná teplota a ono automaticky začne vytvářet větší množství bílých krvinek. Proto je pak menší riziko onemocnění nachlazení či chřipkou. Ovšem tato zvýšená zásoba nám vydrží maximálně na sedm až deset dní.

Přiznám se, že nejvíc na světe miluji klid, saunu, bylinky, přírodu a jako absolvent střední zdravotnické školy i péči o zdraví a léčbu. Prostudoval jsem a stále studuji původní léčitelství ve východních zemích od Ruska až po Čínu. A právě i v těchto zemích jsem našel úžasné odpovědi na léčbu skrze saunu. Většina z nich se opírá o tzv. banya / banja kulturu. Ovšem nejen tam ale i na severu vědí moc dobře jaké benefity sauna a vše kolem ní přináší na náš organismus. Ostatně pro nás slovany to byly jedni z prvních léčitelů (vyjma druidů či jiných) a "porodní sály" které vznikly právě skrze saunu.

Moje děti jsem vzal poprvé do sauny v jednom roce jelikož už dokázaly dobře reagovat na tepelnou výměnu a také na nich poznáte, kdy jít už domů. Základem je ale, jít do sauny pouze se zdravým dítětem! Tím myslím i minimálně sedm až deset dní po prodělané nemoci. Sauna není vhodná ani pro děti trpící epilepsií, vrozenými srdečními vadami či onemocněními ledvin a jater. V případě jakýchkoli nejasností se vždy poraďte s lékařem.

A nyní už tedy k samotnému saunování dítěte. Pokud je Vás drobeček zcela zdravý máme tu ještě pár důležitých bodů:

1. Pro první návštěvu je lepší vyhledat privátní saunu (kvůli ceně se například dohodněte s dalšími rodiči s dětmi a objednejte si privátní saunu dohromady) nebo ideálně i vaší saunu doma (pokud jí máte). Domácí sauna je pro dítě pořád domácím prostředím a proto lépe snáší změnu prostředí. Vybírejte si též dětské sauny, sauny pro těhotné a kardiaky. Z klasických saun doporučujeme banya saunu či nižší teplotní finské sauny a dítě vždy mějte v prvních lavicích ideálně aby leželo na zádech či bříšku (tělíčko se tak bude prohřívat souměrně). 

2. Ve veřejných saunách nikdy nechoďte na ceremoniály. Nejde ani o to aby vaše dítko nerušilo, ale může být například i zcela fascinováno dějem, že zapomene vnímat své vlastní pocity. V horším případě se na takovým ceremoniálu může během pár chvil rychle přehřát díky rychle se zvyšujícím teplotám a termickým nárazům.

3. Důležité je vždy po sauně dodržet pro dítě pitný režim čisté vlažné vody, dopřát mu příjemné ochlazení pouhým vzduchem nebo klidně teplejší sprchou a následnou vířivkou a samozřejmě na konec stejně jako u dospělého jedince chvilkový odpočinek v odpočívárně. Rozhodně žádnou vysokou aktivitu. Návštěva sauny není jako návštěva aquaparku. Po sauně bude vaše dítě daleko víc vyčerpané.

4. Dítěti v sauně vždy zachovejte pokrývku hlavy. Nedoporučoval bych pouhé mokré vlasy, ale opravdu zainvestovat do saunovací čepice, které dnes najdete na různých e-shopech i v dětské tématice a velikosti. Vždy ideálně ze lnu či bavlny. Hlava je na přehřátí nejnáchylnější, právě z přehřátí hlavy vzniká úpal i úžeh.

(lajcky vysvětleno: úpal je z vysokého horka kde ani nepotřebujete slunce, tedy například i ze sauny, odvoďte si jej od slova "upálit". Úžeh je od slunce, odvoďte si jej od slova "ožehnouti")

5. Ideální časový interval pro roční dítě jsou maximálně tři minuty a pouze jeden cyklus. Dítě od tří let zvládne i pět až osm minut ale doporučuji pouze jeden až dva saunové cykly (záleží na dítěti a jeho zvyku chodit do sauny). Pro dítě starší šesti let už můžu doporučit tři saunové cykly po pěti až osmi minutách. Nezapomínejme na to, že dětský metabolismus je daleko rychlejší a stejně tak i tepelná výměna. Na co my potřebujeme až několik desítek minut, děti stihnou dříve během pár minut. Ať už se jedná o přehřátí či podchlazení. Proto se také říká, že dítě by mělo mít v zimě o jednu vrstvu více než dospělý a v létě o jednu vrstvu méně. Ovšem při saunování dodržte jak pokrývku hlavy uvnitř sauny tak i přidání jedné vrstvy oblečení při východu ze sauny. Ideálně vycházejte s dítětem zabaleným v županu.

Přiznám se, že já jsem vždy naše děti bral buď do naší sauny či do veřejné po jednom dítěti a vybíral sauny, kde bylo nejméně lidí či nikdo. Dítě jsem si položil na zmiňovanou první lavici a celých pět minutek saunování jsem mu masíroval chodidla a hladil ho aby mělo příjemný zážitek. Doporučuji dělat pro dítě to co má rádo a u čeho je v klidu v leže. Dítě Vám v sauně nesmí nikterak zvyšovat aktivitu. Vyvarujte se i kontaktu "tělo na tělo". Mohli byste narušit jeho přirozenou termoregulaci a rychleji ho zahřát. Metodika "tělo na tělo" se mi osvědčila při potřebě dítě chladit pouze v případě kdy mají zvýšené teploty způsobené nemocí či naopak když jim byla zima opět způsobená zimnicí v průběhu nemoci. V sauně jej opravdu nedoporučuji.

Nezapomeňte ale jedno ze základních pravidel. I když je saunování pro děti velice prospěšné, nikdy nesmíme dítě do saunování nutit! Já doporučuji udělat z toho dítěti zábavu popřípadě dobrodružství. Do naší domácí sauny, kterou mám v banya stylu chodí děti od všech sousedů a děláme i saunování pro děti. A s jistotou můžu říct, že nejlépe funguje na děti přikládání saunových metliček. Nejen, že je příjemně prohřejí, ale dokáží je i naopak příjemně chladit a především nádherně voní. I možnost napařit dětem v sauně nad kamny různé byliny a metličky pomáhá k jejich prevenci nemocí či očistě. Jsou to takové bylinné čaje skrze inhalaci a děti tyto vůně neskutečně uklidňují a baví.

Děkuji Vám za pozornost při čtení mého článku. Prosím mějte na paměti, že nejsem pediatr ani všeobecný lékař. Proto vždy své  pochybnosti či alternativní nápady proberte rozhodně s lékařem ošetřujícím vaše dítě. Kdykoliv se ale ohledně otázek kolem saunování jak Vás samotných či dětí neváhejte obrátit na mne. Rád Vám odpovím, poradím a pomohu bude-li to v mých znalostech a zkušenostech.

Své dotazy můžete napsat v níže uvedeném diskuzním fóru, kde Vám na ně i moc rád odpovím.

Příjemné saunování celé vaší rodiny přeje Žitný Dominik.


Své dotazy můžete napsat zde ve diskuzním fóru: