Metličkování v sauně
Víte proč se v sauně začalo metličkovat a jakou má tato procedura tradici a správné postupy ?
Metličkování je náročná avšak jedinečná procedůra s dlouholetou tradicí pocházející z Ruska a jejího sousedství. Naším hostem pro tento článek byl samotný guru metličkování v České Republice Honza Pokštefl.
Honza sám býval klasickým saunérem, ale zhruba před šesti lety (rok 2016) se rozhodl, udělat si kurz metličkových procedur v Nizozemsku u třínásobného mistra světa v zážitkovém saunování Roba Keijzera.
Dnes je Honza nejen naším nejlepším metličkářem (působícím v saunovém světě v Německu) ale také majitelem úspěšného e-shopu pro saunéry a milovníky saunování www.ilovesauna.cz
S Honzou se můžete potkat na eventech jako například saunafest, sauna herbal cup, banya tent cup a ostatních událostech pořádaných Českou asociací saunérů (ČAS).
ČAS je pořadatelem již zmíněných událostí, kde vždy naleznete i ukázku respektivě ochutnávku metličkových procedur na vaší vlastní kůži:)
Více na www.sauneri.cz
Základní otázka, jak vlastně metličkování vzniko...? Meccou metličkových procedur je samotné Rusko, nikoliv pouze tak jak ho známe dnes, ale takové jaké bylo v 10.-11.století, kdy mají metličkové procedury svůj první dochovaný záznam. V této době fungovaly ruské sauny tzv. banya (čti baňa) místo lékařských ordinací. Banchik (čti bánčik) byl přírodní lékař, nikoliv žádný šarlatán, ale opravdu uznávaný a léčby schopný "šaman".
Rusko vždy byla rozlehlá země a nebylo zvykem aby všude byl k dostání klasický studovaný lékař. Pokud ano, bylo to třeba dva dny cesty na povoze. A tak vznikly právě tito přírodní lékaři, kteří věděli, jak moc dokáže být teplo, prohřívání a masáž mětličkami přínosná pro naše zdraví. Především když k tomu zapojíte i celkovou hodinovou banya procedura.
Metličky mají totiž velmi silné zdravotní benefity nejen na pokožku, ale i na nervový systém, termoregulaci, krevní tlak, prohřátí kostí, kloubů a svalů a samozřejmě imunní schopnost proti virům.
Ve spoustě slovanských zemích se dříve v saunách rodilo. Nebylo to v klasických saunách jak je známe, ale v tzv. černých saunách, které byly celé vykouřeny a všude po jejím interiéru byly usazené saze (topilo se přímo v sauně bez odvodu kouře, čili zde byly kamna s kameny pod kterými se topilo, veškerý kouř a saze šli do sauny a poté se sauna vyvětrala, ale kameny byly dostatečně nažhavené i pro dalších 3-5 hodin). Ačkoliv se to na první dojem zdá velice špinavé, saze jsou nejsterilnější přírodní povrch. Dokonce dodnes můžeme v severských či slovanských zemích najít takové rituální či domácí porody, jako jsou například u nás porody doma do vany.
Metličkování je charakteristické pro mnoho zemí, avšak klasickou banya procedůru naleznete především v pobaltských státech a slovanských zemích - Rusko, Litva, Bělorusko, Ukrajina, Estonsko.
Je sice pravda, že i ve Finsku se metličkují, ale zde metličkuje každý sám sebe způsobem takového jemného poplácání metličkou po zádech pro prokrvení pokožky a vyčištění pórů. Není to tedy klasická metličková procedura.
Při pravé banya procedůře jde totiž o daleko více. Je potřeba si ale představit rozdíl mezi klasickou finskou saunou a banyou.
Banya má nejen lavice ve výšce a tvaru masážních lehátek (oproti finským saunám, které mají lavice kaskádovitě) a to právě proto, aby byl klient v ideální výšce při které se banchik nehrbí a zároveň ani nezvedá moc ruce. Musíme mít na paměti, že řádná banya procedura trvá 50-90minut.
Dále má banya o dost větší, především rozlehlejší kamna (zásadně na dřevo) s daleko více kameny. Je to proto, aby se kamna a kameny vytopila dopředu a poté se už pouze jenom polévaly vodou a tvořily teplo a páru. Zároveň aby vydržely být dostatečně nažhavené po celou dobu procedury (klasická elektrická kamna - i ty výkonější, trpí na tzv. přelití - to je stav kdy je přelijete vodou a nestačí se ohřívat a většinou vám vyhodí pojistky nebo prostě nejsou dosti teplá).
V neposlední řadě, je v banya potřeba i ochlazovací bazének, chan (velký kotel pod kterým se topí dřevem a v něm se louhují byliny) do kterého se klient uloží, a hlavně velká místnost pro úschovu a proschnutí metliček po procedurách.
Procedura začíná prohřátím klienta v leže na břiše, kdy bánchik horkým vzduchem, který tlačí metličkami, prohřívá a zahřívá organismus klienta. Poté začne první kolo "metlení" kdy bánchik musí znát určité zásady lidského těla (například vyhýbat se oblasti srdce, žlázám, podkolením jamkám atd.) a během kterého prometličkuje a promasíruje celou zadní část klienta. Během celého průběhu musí být vždy hlava klienta v naprostém chladu, nesmí se přehřívat!
Po tomto prvním kole většinou banchik vyvede klienta ven aby se nadýchali vzduchu a na pár vteřin až jednu minutu ho ponoří do ochlazovacího bazénku. Většina banchiků trvá na tom, že doplnění tekutin přichází až po celém procesu. Samozřejmě ale nikdy nesmí dojít k dehydrataci orgasnimu. Pokud máte žízeň, napijte se po malých douškách a zásadně raději teplejšího nápoje (například černého čaje).
Po ochlazení a nadýchání přichází druhé kolo a tentokrát na zádech. Toto kolo je šetrnější jelikož přední část těla zasluhuje jemnější zacházení a také větší opatrnost vůči místům, které je potřeba zcela vynechat. Zároveň je druhé kolo rychlejší jelikož se zde nemetličkují ani nemasírují chodidla či dlaně jako u prvního kola. Pořád je ale potřeba chladit hlavu. A to jak namočenými větvičkami (nejlepší způsob, doporučujeme ho raději místo klasických saunovacích čepic) tak klidně i poléváním hlavy zakryté metličkami. Ověřené jsou jehličnaté větvičky, avšak například Honza nejraději používá metličky z eukalyptu, jelikož obsahují nejvíce éterického oleje a tedy nejlépe klientovi provoní celý zážitek.
Po druhé kole následuje nejen prodýchání na vzduchu a ochlazení v bazénku, ale ideálně ho bánchik vezme do již teplejší vody, kde ho "kolébá" v náručí a na koleni. Je to úžasný a ověřený rituál kdy klient dojde k obrovskému donabití energií a "znovuzrození". Většina lidí Vám řekne, že při tom viděli i oblohu modřejší a barvy pestřejší.
Nakonec se klient buď zabalí do deky a nechá se odpočívat s horkým nápojem a nebo místo deky se ponoří právě do již zmiňovaného horkého chanu (viz vysvětlení výše) kde odpočívá dalších 30-60 minut dle potřeby a možností.
Pokud o metličkových procedurách a kultu BANYA chcete vědět více, nezapomeňte si poslechnout náš podcast věnovaný tomuto článku pod názvem METLIČKOVÁNÍ V SAUNĚ, který najdete na našem apple podcast či soudcloud.com kde je pro Vás tento díl roztažený do 35 minutového rozhovoru s Honzou Pokšteflem jako bonusový novoroční díl.
ODKAZ PRO TUTO EPIZODU:
PARTNEREM TOHOTO DÍLU JE E-SHOP I LOVE SAUNA