Kvalita v sauně není levná
Téma, které se mezi sauna mistry, majiteli center a konečnými zákazníky často probírá. Málo kdo ví, že práce sauna mistra (saunéra) není jednoduchá. Bohužel, ale i náklady saunových center jsou tolik vysoké, že 90% sauna mistrů musí mít své hlavní zaměstnání mimo saunu a práci sauna mistra dělá brigádně doslova z lásky k řemeslu. Ovšem dokážete si představit náklady na jeden ceremoniál ? V rámci ceny energií tyto náklady stále rostou, ale berme je jako provozní náklady. Roztopením sauny ale náklady nekončí. Jednou z nejdražších položek jsou právě kvalitní pomůcky, esence, byliny a spousty dalšího.
Nejdražší procedurou je zaručeně privátní či individuální procedura BANYA. Ta trvá 30-90 minut během kterých Vás banya mistr (banshchik) prohřívá metličkami, masíruje rukama, reflexivně masíruje metličkami, napařuje byliny, používá vlastní vonné výluhy, zapojí hammam (pěnová koupel na saunovém lůžku) a může použít i další techniky.
Hned za ní je zaručeně metličková procedura či metličkový ceremoniál. Ač se to nezdá, opravdu kvalitní metličky si v našich podmínkách jen stěží nasbíráte a pokud ano, v rámci našeho podnebí mají sníženou životnost i aromatičnost. Proto všichni profesionální "metličkáři" i "banščíci" si musí nechat posílat metličky z východních zemí, ze kterých tento druh procedury prochází. Netřeba dodávat, že celá válka na Ukrajině tento transport nejen zkomplikovala, ale především razantně zdražila. Jeden pár kvalitních metliček nyní vychází až na 600,00Kč !!! Pro představu, během jedné privátní metličkové procedury zdělá saunér jeden pár metliček na člověka !!! V případě metličkových hromadných procedur, kde sauna mistr metličkami provoní prostor a prohřeje zákazníky, použije jeden pár na 4-5 ceremoniálů. Ovšem co si budeme povídat... Jeden druh metliček nikdy nestačí a proto si každý sauna mistr na takový večer plný ceremoniálů namočí 2-3 druhy metliček (např. dubové, břízové, lípové...).
A když už jsme u kvalitních metličkových ceremoniálů, nesmíme zapomenout také na kvalitní sušené byliny, které většinou opět profesionální banya saunér, či metličkář získává z východních zemí. Lze použít i čerstvých bylin z místních potravinových velkoobchodů, ovšem například pouze mátu, šalvěj, peprmint, zázvor a pár dalších. Doplníme ještě, že čerstvé byliny napaříte pouze jednou, poté je bylina či koření již "unavené". Daleko kvalitnější jsou právě sušené byliny z východních zemí, ovšem opět se jedná o značný nárůst ceny. Na jeden saunový event použije sauna mistr pět až deset bylin, které musí nad kamny řádně napařit aby byly cítit všude v sauně. Samozřejmě dle velikosti sauny je potřeba byliny napařit daným množstvím páry. Ovšem čím více bylinu napaříme, tím více z ní dostaneme vonných látek, ale také snížíme její životnost. Proto je většinou pravidlem, že každá bylina se na ceremoniál vezme maximálně třikrát. To je pro srovnání většinou jeden saunový event. Při její ceně v průměru kolem cca 200,00Kč je to opravdu málo použití.
Abychom shrnuli cenovku, za jeden saunový event spotřebuje sauna mistr čtyři až šest párů metliček (1200,00Kč - 1800,00Kč), pět až deset bylinek (1000,00Kč - 2000,00Kč) a samozřejmě nechybí ani provozní náklady na samotného saunéra včetně dopravy a občerstvení, případné éterické oleje, vodu a další příjemné doplňky procedury jako jsou masky na obličej, peelingy, ovoce pro zákazníky nebo třeba horký čaj na závěr procedury.
Při privátní proceduře je cena nákladů tedy kolem 600,00Kč - 1200,00Kč (při stanové proceduře nezapomeňme přičíst cenu dřeva do kamen). Při několika hodinovém saunovém eventu od 2500,00Kč - 5000,00Kč bez honoráře saunéra.
Je potřeba na saunu pohlížet nikoliv na volnočasovou aktivitu či lázeňskou proceduru, ale jako na opravdu léčivou terapii. Ostatně tak i metličkové procedury vznikly. Sauna může být pro někoho důkazem luxusu, ale jsou země, kde je pro tamější obyvatele sauna a banshchik to samé co lékař, jelikož z části vykonává jeho funkci. Mějme proto k sauně a jejímu personálu velikou úctu a pochopení, že opravdová saunová procedura či ceremoniál vyžadují naprostou profesionalitu, oddanost, vybavení a pomůcky. Nic z toho není zadarmo a především zkušenosti se hodně těžce a dlouho získávají. Důkazem toho jsou například i tuzemské soutěže jako SaunaFest, Herbal Cup či Banya Cup, které jsou nabité saunovými profesionály jak mezi soutěžícími tak mezi doprovodným programem.
Bohužel i v saunovém světe najdeme saunéry kteří mají neprofesionální přístup (neznalosti, málo zkušeností, začátečník...) či nabízejí své služby pod cenou. I to je jeden z důkazů neprofesionality. Takovým je vždy lepší se vyhnout, jelikož opravdu kvalitní sauna mistr má svoji cenu a Vám vždy přinese odměnu ať už jste majitel saunového centra či jeho zákazník. Ať už v rámci bezpečí tak maximálního požitku a radostiplné návratnosti na místo.