Jídlo a pití během saunování

21.01.2023

Je lepší jít do sauny s prázdným nebo plným žaludkem ? Máme pro Vás ideální variantu!

Do sauny bychom měli jít vždy s vyváženým poměrem sytosti a hladu. Čili ideálně alespoň hodinku po hlavním jídle nebo čtvrt až půl hodinky po svačině. Čím déle počkáte po náročném jídle, tím lépe. Plný žaludek totiž výrazně snižuje tlak, proto si spousta lidí po jídle připadá jako by přečetli uspávací zaklínadlo. A přesně tento efekt snížení tlaku je pro Vás v sauně velice riskantní. V lepším případě by Vám hrozila nevolnost či závrať, v tom horší i mdloby či kolabs

Co se týče druhé varianty - saunování s hladem, může skončit podobně jako saunování s plným žaludkem. I když v sauně jen sedíte i tak spálíte velké množství energie. Taková zátěž pro váš lačný organismus může opět vést k omdlení.

Ideální je opravdu časový interval jedné hodiny po hlavním jídle (klidně i déle) a poté během saunování už pouze doplňovat tekutiny, vitamíny, minerály a lehkou stravu. Ideální je proto k pitnému režimu zapojit i konzumaci ovoce. Nejen, že Vás zasytí, ale navíc obsahuje vitamíny i minerály. To vše je důležité doplňovat, jelikož během saunování vypotíte obrovské množství vody. Pro představu při jednom saunovém cyklu, vypotíme až 0,5l tekutin. Stejné množství je tedy potřeba vždy doplnit a ideálně obohacené o vitamín C a minerály. 

V průběhu samotného saunového cyklu nikdy ani nepijeme, vypité tekutiny snižují schopnost krve vstřebávat nadbytečnou vodu, která se vyskytuje v mezitkáňových prostorách a často tvoří otoky vinou příjmu příliš solené stravy.

Nezapomeňte, že jedním ze základních pravidel zdravého a bezpečného saunování je absence alkoholu před, během i po saunování (alespoň jednu hodinu).

Velkou chybou bývá jít se po saunování ihned najíst. Vaše tělo potřebuje minimálně půl hodiny klidného odpočinku pro vyrovnání teploty a tlaku. Stejně jako po sportování. Proto s velkým jídlem vyčkejte zmíněných třicet minut a poté doporučujeme lehčí stravu. Pro zájemce o hubnutí doporučujeme kombinaci dušené či grilované zeleniny, drůbežího masa a bílkovin (například vejce). Doplníte tak veškeré potřebné suroviny a zároveň nezatížíte organismus přebytečnými tuky a sacharidy. Jelikož nejlepším a pro mnohé nejpříjemnějším způsobem hubnutí je deficit tuků a sacharidů.

Ideální jsou také přírodní ovocné šťávy, mošty, minerálky, případně šípkový či jiný bylinný čaj, ochucený vitamíny, jakož i ostatní nealkoholické nápoje, ale i kompoty. Stejný význam však může mít i zeleninová či drůbeží polévka.