Proč se začít saunovat v podzimu ?

28.09.2021

Málo kdo ví, jak moc je saunování potřebné pro náš organismus a především pro obranyschopnost, která je právě na podzim nejzranitelnější.

V létě je největší riziko nemoci z klimatizace, ať v autě, tak v budovách. Ovšem ten velký zlom přichází až na podzim kdy se míchají studená rána a teplé dny spolu s chladnými noci. Každý to zná... Ráno jdete v mikině, odpoledne už jen v tričku a večer je to pomalu na dva svetry. A právě zde můžete nejen snáz "ofouknout", ale také prochladnout.

Se saunou na Vás chřipka jen tak nemůže!

Prochladnutí, ofouknutí a další oslabení imunity můžou způsobit nejen slabost organismu, ale také díky této slabosti snáze chytíte virové onemocnění tzv. virózu. Tou může být i například chřipka!

Babičky nás učily, že proti chřipce je potřeba teplé oblečení, maminky zase, že nejlepší je to vše posílit ještě dávkou vitamínů, my ale víme, že ideální je minimálně jednou za týden návštěva sauny!

A proč zrovna sauny ?

Protože právě v sauně si vaše tělo myslí, že je nemocné kvůli zvýšení teploty a tak si začne vytvářet obranné bílé krvinky (zjednodušeně napsáno). A právě díky nim se posiluje vaše imunita a obranyschopnost vašeho zdraví proti podzimních onemocněním.

Pojďme se podívat na další benefity:

  • Z těla se vyplavují škodliviny a toxické látky

  • Prokrvení pokožky a zpomalení jejího stárnutí

  • Zharmonizujete krevní tlak

  • Uvolnění a regenerace svalstva

  • Zmírnění bolesti kloubů

  • Posílení činnosti srdce

  • Preventivně se chráníte před nachlazením, chřipkou a dalšími infekcemi horních cest dýchacích

Někdy se můžete setkat s názorem, že sauna není vhodná pro děti. Pravda je však taková, že saunovat se může dítě prakticky od prvního půl roku a aktivně od 3 let. Doporučuje se ale teplota do 65°C a maximální pobyt 8 minut. A rozhodně děťátko neberte do ledové vody, sprchy či pod vědro. Ideální je vlažná voda.

Nezapomínejte ale i na pravidelnou dávku tekutin. Dítě se dokáže dehydratovat až 3x rychleji než dospělí člověk. Stejně tak potřebuje jeho organismus častěji odpočívat a mít mezi saunováním delší pauzy:)

V poslední řadě mějte na paměti, že se saunování nedoporučuje, pokud máte vysoký krevní tlak, nemoci oběhového systému a srdce, nemocná játra a ledviny, kožní choroby, chřipku, horečku nebo jakýkoliv zánět - projevy onemocnění by se vlivem extrémní teploty mohou zhoršit.

Návštěva sauny se rovněž nedoporučuje při menstruaci nebo bezprostředně po sportovním výkonu, své tělo byste tím ještě více vysílili a dehydrovali.