Jak se doma bezpečně saunovat

29.01.2023

Máte doma svoji vlastní saunu ? Připravili jsme pro Vás bezpečnostní pravidla domácího saunování.

Bezpečnost závisí nejen na bezpečnostních prvcích samotné sauny, ale také na správných postupech přípravy i průběhu saunování. 

Bezpečnostní prvky sauny:

1) Stavíte-li si saunu, vždy si ji nechte zkontrolovat od profesionálů, vždy je ale lepší kdyby jí  konstruovala firma se zkušenostmi se stavbou a montováním saun. Bezpečná sauna musí splňovat vyhlášku č.238/2011 Ministerstva zdravotnictví.

2) Dveře sauny musí být opatřeny bezpečnostním uzavíráním (samo uzavíratelné panty, dveře na magnet). Nikdy se za žádných okolností dveře v sauně nesmí zavírat na kliku, ani nesmí být vybaveny mechanickou západkou. Dále se dveře musejí otevírat směrem ven, nikoli dovnitř saunového prostoru. 

3) Na vnitřní prostory sauny (lavice, rošty, opěrky zad a kryty na topidle) se používá dřevo bez suků a pryskyřice, pečlivě obroušené, bez viditelných spojů (bez šroubů), s nízkou tepelnou vodivostí a dobrou absorpcí vlhkosti. Vlastnosti použitých materiálů se nesmí v závislosti na teplotě a vlhkosti měnit. Podlaha sauny musí být z protiskluzového materiálu. V sauně musí být umístěn alespoň jeden teploměr (měřící až do 130 °C).

4) Topidla či elektrická kamna musí být certifikovaná, vypínatelná, bez zplodin a měla by být vybavena bezpečnostní pojistkou. Ta v případě přehřátí sauny zajistí vypnutí kamen. Saunová kamna by měla být vždy umístěna tak, aby nemohlo dojít k náhodnému přímému kontaktu saunujících s topidlem. Pokud preferujete kamna na dřevo, vždy je lepší mít možnost kamna uhasit. V obou případech doporučujeme mít v sauně alespoň jedno otevírající okno. Je dobré pro větrání sauny a také jako nouzový otvor pro únik či alespoň přívod kyslíku v případě jakéhokoliv problému se dveřmi.

5) Osvětlení sauny musí být umístěno vhodně, aby nenarušovalo bezpečnost saunujících. Samozřejmostí jsou protipožární kabely nejen ve stěnách, ale právě i v místě přechodu z izolace k danému světlu. Žárovky by měly být vždy speciální přímo do sauny. Pokud preferujete LED pásky, rovněž hledejte v saunovém materiálu. Nikdy nepoužívejte obyčejné (i když izolované) LED pásky do interiéru či exteriéru.

6) Jak jsme už zmínili, sauna by vždy měla mít kromě dveří i jiný zdroj čerstvého vzduchu, tzv. nouzový zdroj vzduchu. Jako skvělá záložní varianta slouží otevíratelná okna, zdroje čerstvého vzduchu v případech nouze. S ohledem na dobrou cirkulaci vzduchu je vhodné, aby odvětrávací okno (otvor) bylo umístěno na protější stěně sauny. Obvyklá velikost větracích otvorů je asi 50 až 150 cm2. Cirkulaci vzduchu podpoří umístění ventilátoru. Po konci saunování se nesmí zapomenout na odvětrání prostoru sauny. Přesné umístění odvětrání do sauny je vždy dobré individuálně konzultovat s odborníky.

7) Po každé montáži sauny musí být provedena výstupní kontrola pro každé elektronické zařízení akreditovaným revizním technikem

Správné postupy saunování:

1. Příprava

Příprava na saunování není nikterak náročná. Existuje však několik málo pravidel, které se vám mohou hodit:

  • Půl až čtvrt hodiny před tím, než vstoupíte do sauny, se nezapomeňte pořádně napít. Tekutiny jsou velmi důležité, protože během saunování se budou postupně z těla vytrácet.
  • Kromě oděvů neopomeňte odložit veškeré šperky, hodinky a další kovové ozdoby, které by vás při extrémních teplotách v sauně mohly nepříjemně pálit či i popálit.
  • Máte-li před saunováním hlad, nedoporučujeme konzumaci těžších či objemnějších pokrmů. Saunování a teplotní šoky nejdou zrovna ruku v ruce s "pečeným bůčkem" (obrazně řečeno). Před i po sauně je vhodné volit něco lehčího - vyzkoušejte ovoce, zeleninu a další snadno stravitelné potraviny.
  • Poslední, avšak ne méně podstatné doporučení je konzultace s lékařem. Ačkoliv saunování přináší řadu zdravotních benefitů, existují také komplikace, při nichž se saunování nedoporučuje. K takovým obtížím patří např. kardiovaskulární onemocnění či problémy s krevním tlakem.
  • 2. Během saunování

    Stejně jako u přípravy i během saunování platí, že hydratace je naprosto klíčová. Ideálně si s sebou připravte láhev s čistou vodou které se napijete až po ukončeném cyklu (tj. po klasických 15 minutách v sauně a následném odpočinku. Zde je ideální se napít.
  • V samotné sauně se doporučuje strávit 10 minut, maximální délka pobytu by neměla přesáhnout 15 minut. Poslední dvě minuty byste měli strávit v sedě. Jinak si můžete zvolit takovou polohu, která vám bude nejpříjemnější.

3. Po saunování

  • Jakmile saunu opustíte, bude pro vás důležité patřičně se zchladit. Tak můžete učinit několika způsoby - ledová sprcha, led, sníh nebo úplné ponoření do bazénku s ledovou vodou. Důležité je se chladit opatrně a postupně, neboť prudké teplotní šoky mohou vyvolat motání hlavy a závratě. Tedy ideální je nejprve vlažná sprcha kterou si postupně budete více ochlazovat, poté teprve ledový bazének či ledové vědro.

Pořádné zchlazení je pro dosažení účinku zásadní. Chlad vaše prohřáté tělo skvěle stimuluje, prokrví a osvěží.

  • Opět nezapomeňte na hydrataci. Po každém "kole" se vždy napijte.
  • Nyní je čas na odpočinek. Mezi jednotlivými "koly" se usaďte nebo ulehněte na pohodlném místě s příjemnou teplotou a nechte svaly relaxovat.
  • Celý postup opakujte ideálně 3 - 4krát vždy stejným způsobem.


Na závěr pro vás máme ještě několik rad pro bezpečné saunování:

  • 1) Nepijte v sauně alkohol ani před ní. Ideálně vždy počkat alespoň hodinu po sauně.
  • 2) Vyhýbejte se sauně, pokud máte problémy se srdcem, onkologická onemocnění či další dlouho trvající těžké nemoci a chronická onemocnění ohrožující život.
  • 3) Choďte do sauny alespoň ve dvou. I když je soukromí někdy příjemnější než společnost, mějte možnost aby Vás vždy po 20 minutách mohl někdo zkontrolovat. Třeba jen přátelským ťuknutím na dveře a vaší odpovědí v podobě dvojitého klepnutí do stěny.
  • 4) Před a po saunování pijte hodně vody.
  • 5) Nebuďte v sauně déle než 20 minut. Pokud nepatříte mezi milovníky speciálních stylů saunování jako je například norské Badstue, vždy opravdu nejdéle po 20 minutách výjděte na vzduch, ochlazení a odpočinek. Doporučujeme však ideálně po 15 minutách.
  • 6) Jestli se necítíte dobře, okamžitě saunu opusťte. Pokud stav přetrvá, vyhledejte ideálně okamžitě lékařskou pomoc.