Jak a proč se otužovat ?

11.10.2021

Ačkoliv bylo otužování dříve koníčkem pro starší generace, dnes je z něj poměrně rozšířený trend.

Víte ale proč a jak se správně otužovat ?

Otužování je prevence proti nachlazení, snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, snižuje se stav alergií a spoustu dalšího. Na psychiku má skvělý vliv pro posílení vytrvalosti, pevné vůle, odhodlání a trpělivosti. Ostatně tyto čtyři věci jsou nezbytné pro to, aby jste do ledové vody vlezli a nejen několik minut pobyli, ale především plavali!

Pojďme si říct, jak ale nejlépe s tímto zdravotním trendem začít!


Jak správně začít s otužováním:

Úplně prvním "krokem" je návštěva sportovního lékaře pro vyšetření na zátěžových testech se srdcem. Ostatně to by otužilec měl absolvovat každý rok.

Pokud se rozhodnete, že s otužováním začnete, vždy s profesionálním otužilcem. Ideálně začít už v létě, poté přejít do podzimu a až nakonec do zimy. Není dobré začínat rovnou v zimě. Návštěva přírodních vod včetně plavání v nich se doporučuje dvakrát týdně po celou sezónu. Je to z důvodu, aby si vaše tělo zvyklo na ochlazování vody dle ročního období.

Spousta "odborníků" Vám řekne, že základním pravidlem je se vždy otužovat nejprve v mělké hloubce. Opravdoví odborníci Vám ale řeknou, že k vodě je potřeba přijít klasickým poklidným krokem a poté do ní vejít o něco pomaleji, ale nikoliv né postupně. Nedoporučuje se ani vcházení na dvakrát.

Důležitým faktorem je také tělesný tuk. Silnější lidé jsou lépe tepelně izolovaní než štíhlejší.


Kde vzít správný vzor pro začátky ?

Není pravda, že otužilcem se člověk stává až po dvou letech celoročního otužování. Skutečnost je taková, že spíše po dvou letech zjistíte, zda Vás to doopravdy "chytlo".

Rozhodně nedejte na první dojem, například když u řeky vidíte někoho jak se otužuje. Říká se, že otužilcem se stáváte když jste schopen plavat v přírodních vodách po dobu min 10 minut bez následků.

Právě takové opravdové otužilce můžete vidět na akcích jako je KŘEST OTUŽILCŮ či OSVÍCENÍ OTUŽILCŮ které jsou organizované na Vltavě Českou otužileckou unií. Informace o těchto událostech můžete najít na www.otuzilci.cz

Nejbližší potvrzeným termínem je 6.1.2022 - Tří královské plavání ve Vltavě.


Časté chyby při otužování

1. Stává se, že někdo vidí na sociálních sítích influencery jak doporučují tento trend a vyzívají ostatní, že toto musíte také zkusit. Pokud opravdu chcete, zkuste si nejprve "domácí" otužování ve sprše kde začnete u teplé vody, přes vlažnou až po studenou. Pokud se Vám to zamlouvá, vyhledejte opravdového profesionála a vyzkoušejte s ním vaše první otužilecké plavání.

2. Nedejte s radami na wikipedie na kterou může psát kdokoliv, stejně jako články na internetu a v časopisech či portálech, které s tímto nemají zkušenosti. Většinou čerpají z výpovědí samozvaných otužilců a to i takových, co se otužují již deset let. Ovšem jak dobře víte, to že něco děláte několik let, neznamená, že to několik let děláte správně.

3. Nikdy se nenechte strhnout do otužování uprostřed zimy. Vaše tělo není připraveno na takové teplotní "šoky" a výzvy. Proto i při správném postupu může dojít k vysokému podchlazení při kterém je nastydnutí tou nejmenší nežádoucí reakcí vašeho těla. Pokud by jste chtěli začít ještě letos - Říjen 2021, maximální doba pro pobyt ve vodě je 10 minut. Ovšem vše závisí na vašem pocitu. Nikdy nebuďte ve vodě až do doby, kdy už si myslíte, že víc nevydržíte. Pobytem ve vodě to totiž nekončí. I po vynoření se se Vám tělo stále ochlazuje a může dojít i později ke zdravotním potížím.

4. Ani pokud jste profesionál, nikdy se nevrhejte do ledové nebo i studené vody po hlavě. Nejde vždy jen o to, že se Vám prudce sníží teplota, někdy můžete mít pouze malý teplotní výkyv, ale například vysoký (třeba jen momentální) krevní tlak či srdeční pulz můžou způsobit prudké snížení srdeční činnosti, což má za následek mdlobu až stav bezvědomí. Což už jsou stavy ohrožující vaše zdraví i život.

5.Na spoustě fotek můžete vidět, jak otužilci vysekávají díry do ledu aby se pak v ní vykoupali. Tento způsob je sice velmi fascinující, ovšem o to více nebezpečný. Nikdy nevíte jaké proudy mohou být pod vodou a jsou schopné vás strhnout. Dalším důvodem může být neočekávaný kolabs organismu a následné utonutí pod ledovou vrstvou.

6.Nikdy nekonzumujte před otužováním alkohol!!! Alkohol roztahuje vaše cévy a tělo Vám proto rychleji prochladne.

7.Jedním z nebezpečných kroků je i horká sprcha či vana po koupání v ledové vodě. Doporučuje se teplé oblečení, horký nápoj či polévka a překvapivě se nevylučuje ani sauna, ve které dochází k pomalému ohřívání vašeho těla.

8.Teplá čepice - moudro, že skrz hlavu se Vám vytrácí nejvíce tepla, je opravdu pouze mýtus. Tělesná teplota se Vám vytrácí celým tělem a to především tou částí, která je ponořena do vody, jelikož voda Vám bere teplo 20x více než vzduch. Proto nikdy nevěřte, že ve vodě o teplotě např. 6°C se otužilec ohřeje oproti venkovnímu prostředí o teplotě např. -10°C. Teplá čepice je tedy dobrá spíše pro zahřátí uší:)

Náš tip pro Vás

Udělejte si z otužování svůj vlastní koníček o který se budete co nejvíce zajímat a především, kterým budete žít po celý rok. Nebraňte se, vytvořit si vlastní komunitu, vedenou alespoň jedním profesionálem a často si vyměňovat rady a tipy. Můžete si pořádat i různé sezónní události, jako například odemykání rybníka či Vánoční koupání. I v tomto koníčku se vyplatí investice do vybavení jako například měřič tepu.


Chtěli bychom na závěr poděkovat za rady a vyvrácení všeobecných mýtů předsedovi České otužilecké unie panu Vladimíru Komárkovi, který se tomuto sportu věnuje již 49 let a získal 19x po sobě mistrovský otužilecký stupeň.