Co pěstovat a sklízet na podzim ?

28.09.2021

S probíhajícím podzimem je potřeba si posílit svoji imunitu. V minulém článku jsme Vám doporučovali pravidelnou saunu alespoň jednou za týden. Nyní se ale podíváme na možnost co si můžete dopřát každý den, když nemáte příležitost se saunovat.

 

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Chutná jedlá houba, která je sice z čeledi dřevokazných, ale za to velice účinných na naše zdraví.

Její výhodou je, že si ji můžete vypěstovat naprosto kdekoliv od zahrady po balkón. K dostání je sice po celý rok v obchodech, ale proč si ji nevypěstovat doma... Substrát lze koupit dnes už ve většině obchodních řetězcích, avšak nejideálnější jsou zahradnictví!

Kromě její účinků na srdce a krevní oběh, je skvělá právě na podporu imunity. 

    

Tinktura z hlívy ústřičné

potřebujeme: 1kg hlívy a 0,7l potravinářského lihu o síle 80% (doporučujeme z lékárny či řetězce Makro)

      Postup: Hlívu nakrájíme na malé kousky a vložíme do uzavíratelné sklenice s lihem. Nálev necháme ležet měsíc v temné místnosti a každý den lehce protřepeme (pro uvolnění léčivých látek). Po měsíci jí přecedíme přes plátýnko, slijeme do láhví a udržujeme v chladu.

POZOR: při krájení nesmí přijít hlíva do styku s kovem!

Konzumujte jako prevenci ke zvýšení imunity každý večer 30ml a to po dobu 6 týdnů.


Jinan dvoulaločný Ginkgo biloba L.) 

je v současné době stálicí léčitelství i oficiální medicíny. Pěstují se většinou samčí rostliny, protože samičí mají velmi nepříjemně páchnoucí semena. Čaje nebo standartizované přípravky se používají při poruchách mozkového a periferního prokrvení, také při zvonění v uších, na paměť, poruch jater a ledvin, u mužů při poruchách erekce . Při užívání extraktů je třeba dávat pozor na možné zvýšení účinku léků na ředění krve.

Listy si můžete usušit, dávkuje se 2x denně čajová lžička na šálek nálevu. V tradičním čínském léčitelství se nepoužívají listy, nýbrž semena jako lék proti astmatu. 

Čaj z čerstvých listů:

Listy se ze stromečku uštipují vždy i se sťopkou (řapík) a to nejdříve v červnu, kdy už listy mají svou velikost a barvu a nejpozději v říjnu těsně před změnou barvy listu. Prosím jen nechat stromečku 1/3 listů z koruny.

Na 2L vody 10 listů provaříme 5min. Přidávám buď měsíček pomeranče nebo grapefruitu, popř osladíme medem.

Čaj ze sušených listů:

Za řapík se svážou cca 10 listů nitkou a pověsí se do místnosti. Žádné rychlé schnutí na slunci či v troubě. Po usušení vložíme do zavařovací sklenice či jiné dózy a já přidávám pár lístků sušené máty či meduňky. Pečlivě uzavřeme a skladujeme.

Když budeme mít chuť na čaj, stačí nám 2-3 listy na šálek, který zalijeme cca 2min odstátou vroucí vodou.