Beltane : pohanský rituál vhodný i do sauny

09.04.2023

Milujete speciální saunové rituály založené na tradicích ? Máme pro Vás jeden z nejlepších!


Beltane je gaelský svátek slavený zpravidla v předvečer 1. května, spojený s vyháněním dobytka na pastvu a zapalováním ohňů. Etymologie slova beltaine je nejasná, ale zpravidla je vykládáno jako "jasný oheň".

To je jasná výzva nejen pro majitele saun s vytápěním na dřevo (především pokud máte pohled do kamen přímo v sauně) ale také i pro všechny ostatní kteří si můžou saunování zpříjemnit zapáleným ohněm (v dostatečně bezpečné vzdálenosti od sauny), díky kterému si můžete udělat jedinečnou saunovou událost v noci z Dubna na Květen.

V Nizozemsku, Německu, Švédsku, Česku a některých dalších evropských zemích je v tento den slavena Valpuržina noc. V Čechách ji spíš známe jako noc pálení čarodějnic. Tato noc má sice zcela jiný význam, ale dosti podobný průběh. Nejspíše za to může křesťanské převzetí původní pohanské tradice, což není v historii nic neobvyklého.

O Beltainu byly nejdříve uhašeny všechny krby a ohně a poté rozdělán teine éigen, tedy živý oheň, rozžehnutý pomocí dvou dřívek. Byly zapáleny vždy dva ohně mezi kterými byl provázen dobytek, aby byl ochráněn před dobytčím morem a jinými chorobami, lidé pak mezi ohni procházeli pro přivolání štěstí či vyléčení neplodnosti. Beltaine byl také považován za den vhodný pro začínání velkých plánů. 

Tento den byl dále spojován s čarodějnicemi (odtud asi převzetí tradice) či jinými nadpřirozenými bytostmi kradoucími lidem jídlo, snad v důsledku docházejících zásob a placení dávek vrchnosti, a byl považován za obzvláště nešťastný den k uzavření svatby.

Beltaine je také slaven wiccany, neodruidy, keltskými rekonstrukcionisty, případně dalšími novopohany.  

Jak si ale přivodit Beltane přímo do vaší sauny ? Tento svátek vzývá prastaré síly přírody a proto je naprosto ideální si saunování obohatit metličkovým rituálem či provoněním bylin nad kamny. Beltane s sebou po tisíciletí nese i speciální výběr bylin: dub, hloh, trnka, javor, břečťan, jeřáb, mařinka vonná, měsíček, jetel a taky všechno co v tu dobu zrovna kvete. Pokud jste milovník kamenů, jeho kameny jsou: sluneční kámen, jantar, karneol. Barvy jsou červená a bílá. Rozhodně nemusíte skončit jen u napařování bylin, ale také můžete použit magická vykuřovadla vyrobená právě z těchto bylin.

Děkujeme www.sauneri.cz a www.saunovymag.cz za propagační výpomoc.