Sauna vs. infrasauna (infra kabina)

01.04.2023

Přemýšlíte o sauně a nevíte zda je lepší klasická sauna či infrasauna ? My Vám pomůžeme s výběrem!


Finská sauna:

Tento typ sauny je nejvíce rozšířený ve skandinávii odkud pochází, ale také je základem saun ve všech wellnes centrech. Její velkou výhodou je nejen vysoká teplota, ale také možnost polévání kamen a tím vyšší vlhkost, která je dobrá pro pročištění dýchacího systému a pro očistu pokožky a jejích pórů. 

Teplota v této sauně se pohybuje od 80°C do 110°C a to především díky současnému trendu elektrických kamen. V této sauně se tělo kvalitněji prohřívá jelikož se ohřívá nejprve vzduch od kamen a kamenů a od vzduchu rovnoměrně celé tělo včetně kostí a kloubů. Obvyklá doba pobytu je 10-20 minut, ideálně průměr čili 15 minut.

Velkým benefitem tohoto typu sauny je zvyšování imunity, rozšiřování cév a tedy vyšší prokrvení svalů a látková výměna. Tělu dokáže skvěle pomoct od bolesti zad, kloubů i svalů (nejde-li o zánět).

Nevýhodou je pro lidi s kožním onemocněním, pacienty s onemocněním srdce včetně vysokého tlaku, a pro epileptiky. 

Za naši redakci jsme příznivcem tohoto typu sauny díky možnosti polévání kamen a s tím spjaté tradiční napařování bylin a metliček pro uvolňování jejich léčebných silic, které umí léčit nejen dýchací systém ale i trávicí ústrojí a nervový systém. Sice už pomalu přecházíme do tradiční banya kultury, ale pořád vycházíme z možností jedinečných výhradně pro finskou saunu.

Infrasauna (infra kabina):

Ve skutečnosti není infrasauna saunou, ale infra kabinou. Je to výborné řešení pro příznivce nižších teplot saunování. Oproti finské sauně nezahřívá vzduch, ale pomocí speciálních zářičů zahřívá přímo vaše tělo. Je skvělá do domácích podmínek, především do bytů či malých chatek. Včetně její nízké pořizovací ceny. Nepostavíte si jí sice sami (oproti finské sauně) ale její pořizovací i provozní náklady jsou nižší. Výhodou je i o něco málo vyšší bezpečnost bez nutnosti odvětrávání.

Teplota aktivního prohřívání a pocení začíná již kolem 50°C a to mnoho rychleji než při této teplotě v sauně finského typu. Díky těmto nižším teplotám je zde pobyt prodlouženější.

Tento typ sauny se doporučuje pro kardiaky a osoby s dýchacím onemocněním jako například astmatiky. Údajně je tento typ sauny lepší pro prohřívání samotných svalů bez nutnosti prohřívání celého těla. Tedy skvělý způsob pro sportovce na prohřátí či zahřátí svalů.

Za odbornou pomoct s terminologií děkujeme předsedovi České asociace saunerů Pavlovi Hofrichterovi